Yarışma

Stay at Home! If you dream it, you can do it!

European BEST Engineering Competition (Avrupa BEST Mühendislik Yarışması) Avrupa’nın en prestijli mühendislik yarışmasıdır. Yaklaşık 7000 öğrencinin katılımıyla iki aşamada ve üç farklı kategoride düzenlenir.

Birinci aşama; Süleyman Demirel Üniversitesi’nin içlerinde bulunduğu 88 üniversitede düzenlenen yerel yarışmalardır. Bu ayaklarda birinci olan takımlar bir üst tura yani bölgesel ya da ulusal finale katılma hakkı kazanır.

İkinci aşama; 15 farklı bölge ya da ülkede düzenlenir. Türkiye bölgesinde bulunan Isparta Süleyman Demirel Üniversitesi; İstanbul Teknik Üniversitesi, Orta Doğu Teknik Üniversitesi, Yıldız Teknik Üniversitesi, Ege Üniversitesi ve Boğaziçi Üniversitesi ile aynı bölgede bulunuyor. Bu üniversitelerin yerel ayaklarından birinci olan takımlar bu yıl Ankara Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nde gerçekleşecek EBEC Türkiye, bölgesel finalinde yarışır ve Türkiye’nin en iyisi olmayı hedeflerler.

Üçüncü ve son aşamada ise Bölgesel/Ulusal aşamaların kazananları EBEC’in Final Aşaması’nda Avrupa’nın en iyisi olmak için birbirleriyle rekaber ederler. Bu sene EBEC’in Final Aşaması Polonya’nın Varşova kentinde düzenlenecektir.

European BEST Engineering Competition is Europe’s most prestigious engineering competition. It is organized in three stages and two different categories with the participation of approximately 7000 students.

First stage; They are local competitions held at 88 universities in Süleyman Demirel University. Teams that are first in these legs are entitled to take part in an upper round, ie regional or national finals.

The second phase; It is organized in 15 different regions or countries. Isparta Süleyman Demirel University located in the territory of Turkey; Istanbul Technical University, Middle East Technical University, Yıldız Technical University, Ege University and Boğaziçi University. The first teams from the local legs of these universities will compete in the regional final of EBEC Turkey, which will take place at Ankara Middle East Technical University this year and aim to be the best in Turkey.

And at the final stage; winners of National/Regional Rounds are gonna show their engineering skills in Final Round of EBEC. This year Final Round of EBEC will be placed in Warsaw, Poland