Yarışma

Stay at Home!

European BEST Engineering Competition (Avrupa BEST Mühendislik Yarışması) Avrupa’nın en prestijli mühendislik yarışmasıdır. Yaklaşık 7000 öğrencinin katılımıyla iki aşamada ve üç farklı kategoride düzenlenir.

Birinci aşama; Süleyman Demirel Üniversitesi’nin içlerinde bulunduğu 88 üniversitede düzenlenen yerel yarışmalardır. Bu ayaklarda birinci olan takımlar bir üst tura yani bölgesel ya da ulusal finale katılma hakkı kazanır.

İkinci aşama; 15 farklı bölge ya da ülkede düzenlenir. Türkiye bölgesinde bulunan Isparta Süleyman Demirel Üniversitesi; İstanbul Teknik Üniversitesi, Orta Doğu Teknik Üniversitesi, Yıldız Teknik Üniversitesi, Ege Üniversitesi ve Boğaziçi Üniversitesi ile aynı bölgede bulunuyor. Bu üniversitelerin yerel ayaklarından birinci olan takımlar bu yıl Ankara Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nde gerçekleşecek EBEC Türkiye, bölgesel finalinde yarışır ve Türkiye’nin en iyisi olmayı hedeflerler.

Üçüncü ve son aşamada ise Bölgesel/Ulusal aşamaların kazananları EBEC’in Final Aşaması’nda Avrupa’nın en iyisi olmak için birbirleriyle rekaber ederler. Bu sene EBEC’in Final Aşaması Polonya’nın Varşova kentinde düzenlenecektir.