EBEC Nedir?

Stay at Home!

EBEC’in tarihi ilk olarak 2002 yılında BEST üyelerinin “Kanada Mühendislik Yarışması (CEC) ” ile ilgilenmeleriyle başlar. Bu fikir daha sonra BEST’in genel kurul toplantısında tartışılır ve hemen sonrasında üniversitelerde denenme kararı alınır. Bu yarışmalar bu günkü EBEC yapısını kazanmadan önce değişik isimler ve kategoriler altında düzenlenmiştir.

BEST European Engineering Competition (BEEC) 2008 yılında EBEC ismini almıştır. En başında bulunan 4 yarışma kategorisi; Takım tasarımı, münazara, vaka analizi ve müzakere, geçen yıllarla gelen deneyimlerle beraber değişmiştir. Şu anda takım tasarımı ve vaka analizi EBEC piramidinin resmi iki kategorisidir.

EBEC, “EBEC piramidi” şeklinde tasarlanmıştır ve yıl boyunca düzenlenen 3 ayaktan oluşur.

– Yerel ayaklar, EBEC’in tüm üniversitelerden öğrencilerin katıldığı ilk ayağıdır. Tüm yerel ayaklar Yerel BEST Grupları (LBG) tarafından düzenlenir. EBEC’in gittikçe popülerleşmesiyle beraber her geçen sene katılan yarışmacı sayısı da artmaktadır.

– Ulusal/Bölgesel ayaklar ise EBEC’in ikinci ayağını oluşturur. Yerel ayakların kazananları bir sonraki seviye olan bu yarışmalara katılma hakkı kazanırlar. Her yıl 600’den fazla yarışmacı, pratik becerilerini kanıtlamak ve piramidin ikinci ayağını kazanmak için yarışmaya katılırlar.

– EBEC’in son aşaması olan EBEC Final ise bu sene Polonya’nın Varşova kentinde düzenlenecek olup; yarışmanın kazananını belirleyecektir.